Get the conference poster!
PDF (2.2 MB)

Get the Call for papers.
PDF (0.5 MB)

Research Sessions

Research 1: Social Networks and Personal Information

April 12, Tuesday, 14:00-15:30

Location: Blauer Saal

Chair: Wolfgang Nejdl (Leibniz U)

Interactive Itinerary Planning
Senjuti Basu Roy;Sihem Amer-Yahia (Yahoo! Research); Gautam Das (UT Arlington); Cong Yu (Google Research)

CubeLSI: An Effective and Efficient Method for Searching Resources in Social Tagging Systems
Bin Bi (The University of Hong Kong); Sau Dan Lee (The University of Hong Kong); Ben Kao (The University of Hong Kong); Reynold Cheng (University of Hong Kong)

Adding Regular Expressions to Graph Reachability and Pattern Queries
Wenfei Fan (University of Edinburgh); Jianzhong Li;Shuai Ma;Nan Tang (University of Edinburgh); Yinghui Wu

Efficient Core Decomposition in Massive Networks
James Cheng (NTU, Singapore); Yiping Ke (Chinese Univ. of Hong Kong); Shumo Chu (Nanyang Technological University); Tamer Ozsu (Waterloo)  

 

Research 2 – Web Applications and cloud computing

April 12, Tuesday, 14:00-15:30

Location: Roter Saal

Chair: Tian Yuanyuan (IBM)

T-verifier: Verifying Truthfulness of Fact Statements
Xian Li (SUNY binghamton); Weiyi Meng (SUNY at Binghamton); Clement Yu (U. Illinois, Chicago)

Flexible use of cloud resources through profit maximization and price discrimination
Konstantinos Tsakalozos (University of Athens); Herald Kllapi (University of Athens); Evangelia Sitaridi (University of Athens); Mema Roussopoulos (University of Athens); Dimitris Paparas (University of Athens); Alex Delis (University of Athens)

Intelligent Management of Virtualized Resources for Database Systems in Cloud Environment
Pengcheng Xiong (Georgia Inst. of Tech.); Yun Chi (NEC Labs America); Shenghuo Zhu (NEC Labs America); Hyun Moon (NEC Labs America); Calton Pu (Georgia Tech); Hakan Hacigumus (NEC Labs America)

Extensibility and Data Sharing in Evolving Multi-Tenant Databases
Stefan Aulbach (TU Muenchen); Michael Seibold (TU Muenchen); Dean Jacobs (SAP); Alfons Kemper (Technische Universitaet Muenchen)

 

Research 3 – Streams and Sensor Networks

April 12, Tuesday, 16:30-18:00

Location: Blauer Saal

Chair: Badrish Chandramouli (Microsoft)

Semantic Stream Query Optimization Exploiting Dynamic Metadata
Luping Ding (Oracle); Karen Works (W.P.I.); Elke Rundensteiner (Worcester Polytechnic Institute)

High-performance Nested CEP Query Processing over Event Streams
Mo Liu (Worcester Polytechnic Institut); Elke Rundensteiner (Worcester Polytechnic Institute); Dan Dougherty (Worcester Polytechnic Institute); Chetan Gupta (HP Labs); Song Wang (HP Labs); Ismail Ari (Ozyegin University); Abhay Mehta (HP Labs)

Continuous Monitoring of Distance-Based Outliers over Data Streams
Apostolos Papadopoulos (Aristotle University); Maria Kontaki (Aristotle University); Anastasios Gounaris (Aristotle University); Costas Tsichlas (Aristotle University)

Algorithms for Local Sensor Synchronization
Lixing Wang (HKUST); Yin Yang (HKUST); Xin Miao;Dimitris Papadias;Yunhao Liu (HKUST)

 

Research 4 – Data warehousing, OLAP and data grids

April 12, Tuesday, 16:30-18:00

Location: Bonatz Saal

Chair: Umeshwar Dayal (HP Labs)

Semi-Streamed Index Join for Near-Real Time Execution of ETL Transformations
Mihaela Bornea (AUEB); Antonios Deligiannakis (Technical University of Crete); Yannis Kotidis (Athens University of Economics and Business); Vasilis Vassalos (Informatics Department Athens University of Economics and Business )

Similarity Measures for Multidimensional Data
Eftychia Baikousi (Univ. of Ioannina); Giorgos Rogkakos (Univ. of Ioannina); Panos Vassiliadis (Univ. of Ioannina)

Distributed Cube Materialization on Holistic Measures
Arnab Nandi (University of Michigan, Ann Arbor); Cong Yu (Google Research); Philip Bohanon (Yahoo! Research); Raghu Ramakrishnan (Yahoo! Research)

HyPer: A Hybrid OLTP&OLAP Main Memory Database System Based on Virtual Memory Snapshots
Alfons Kemper;Thomas Neumann (Technische Universitaet Muenchen)

 

Research 5 – Data Mining and knowledge discovery I

April 12, Tuesday, 16:30-18:00

Location: Roter Saal

Chair: See-Kiong Ng (Institute for Infocomm Research)

LTS: Discriminative Subgraph Mining by Learning from Search History
Ning Jin (U North Carolina at Chapel Hill, USA); Wei Wang (University of North Carolina at Chapel Hill)

Active Learning Based Frequent Itemset Mining on the Deep Web
Tantan Liu (The Ohio State University); Gagan Agrawal (Ohio State Univeristy)

SystemML: Declarative Machine Learning on MapReduce
Yuanyuan Tian (IBM Almaden Research Center); Rajasekar Krishnamurthy (IBM Research); Berthold Reinwald (IBM Almaden); Amol Ghoting (IBM); Vikas Sindhwani (IBM Research); Shivakumar Vaithyana (IBM Almaden Research Center); Edwin Pednault (IBM)

Mining Large Graphs: Algorithms, Inference, and Discoveries
U Kang (SCS-CMU-USA); Duen Horng Chau (Carnegie Mellon University); Christos Faloutsos (Carnegie Mellon University, USA) 

 

Research 6 – Distributed and Mobile Systems

April 13, Wednesday, 11:00-12:30

Location: Blauer Saal

Chair: Elke Rundensteiner (WPI)

Accurate Latency Estimation in a Distributed Event Processing System
Badrish Chandramouli (Microsoft Research); Jonathan Goldstein (Microsoft Research); Roger Barga (Microsoft Research Redmond); Mirek Riedewald (Northeastern University); Ivo Santos (Microsoft)

Subscriber Assignment for Wide-Area Content-Based Publish/Subscribe
Albert Yu (Duke University); Jun Yang (Duke University); Pankaj Agarwal (Duke)

Collaborative Caching for Spatial Queries in Mobile P2P Networks
Qijun Zhu (HKUST); Dik Lun Lee (HKUST); Wang-Chien Lee (Pennsylvania State University, USA)

A Cloud Data Storage System for Supporting Both OLTP and OLAP
Yu Cao (National Univ. of SIngapore); Chun Chen (zhejiang university); Fei Guo (National Univ. of Singapore); Dawei Jiang (National Univ. of Singapore); Yuting Lin (National Univ. of Singapore); Beng Chin Ooi;Hoang Tam Vo (National Univ. of Singapore); Sai Wu (National Univ. of Singapore); Quanqing Xu (National Univ. of Singapore)

 

Research 7 – Uncertain and Probabilistic data

April 13, Wednesday, 11:00-12:30

Location: Roter Saal

Chair: Xueming Lin (UNSW)

Deriving Probabilistic Databases with Inference Ensembles
Julia Stoyanovich (University of Pennsylvania); Susan Davidson (University of Pennsylvania); Tova Milo (Tel Aviv University); Val Tannen (University of Pennsylvania)

Providing Support for Full Relational Algebra in Probabilistic Databases
Robert Fink (University of Oxford, Comlab); Dan Olteanu (University of Oxford); Swaroop Rath (University of Oxford, Comlab)

Creating Probabilistic Databases from Imprecise Time-Series Data
Saket Sathe (EPFL, Switzerland); Hoyoung Jeung (EPFL, Switzerland); Karl Aberer (EPFL, Switzerland) 

A Novel Probabilistic Pruning Approach to Speed Up Similarity Queries in Uncertain Databases
Andreas Züfle (Ludwig Maximilians Universität München); Matthias Renz (Ludwig Maximilians Universität München); Thomas Bernecker (Ludwig Maximilians Universität München); Hans-Peter Kriegel (University of Munich); Tobias Emrich (Ludwig Maximilians Universität München); Nikos Mamolis (University of Hong Kong)

 

Research 8 – Query Processing and Optimization I

April 13, Wednesday, 14.30-16:00

Location: Blauer Saal

Chair: Jayant Haritsa (IISc)

Interactive SQL Query Suggestion: Making Databases User-Friendly
Ju Fan (Tsinghua University); Guoliang Li (Tsinghua University); Lizhu Zhou (Tsinghua University)

Computing Structural Statistics by Keywords in Databases
Lu Qin (CUHK); Jeffrey Yu (Chinese University of Hong Kong); Lijun Chang

Program Transformations for Asynchronous Query Submission
Mahendra Chavan (IIT Bombay); Ravindra Guravannavar (IIT Hyderabad); Karthik Ramachandra (IIT Bombay); S. Sudarshan (IIT Bombay)

Representative Skylines using Threshold-based Preference Distributions
Atish Das Sarma (Georgia Institute of Technolog); Ashwin Lall (Georgia Institute of Technology); Danupon Nanongkai (Georgia Institute of Technology); Richard Lipton (Georgia Institute of Technology); Jim Xu (Georgia Institute of Technology)

 

Research 9 – Outlier Processing

April 13, Wednesday, 14.30-16:00

Location: Roter Saal

Chair: David Lo (Singapore Management University)

Outlier Detection in Graph Streams
Charu Aggarwal (IBM Watson); Yuchen Zhao (UIC); Philip Yu (UIC)

Locality Sensitive Outlier Detection
Ye Wang (Ohio State University); Srinivasan Parthasarathy (Ohio State U, USA); shirish Tatikonda (Ohio State)

A Framework of Outlier Detection on Uncertain Data;
Bin Jiang (Simon Fraser University); Jian Pei (Simon Fraser University)

Statistical Selection of Relevant Subspace Projections for Outlier Ranking
Emmanuel Müller (RWTH Aachen University); Matthias Schiffer (RWTH Aachen University); Thomas Seidl (RWTH Aachen University)

 

Research 10 – Data Integration, metadata management and Interoperability

April 13, Wednesday, 17:00-18:30

Location: Blauer Saal

Chair: Cong Yu (Google)

A Unified Model for Data and Constraint Repair
Fei Chiang (University of Toronto); Renee Miller (U Toronto)

Extending String Similarity Join to Allow Fuzzy Token Matching
Jiannan Wang (Tsinghua University); Guoliang Li (Tsinghua University); Jianhua Feng (Tsinghua University)

On Data Dependencies in Dataspaces
Shaoxu Song (HKUST); Lei Chen (Hong Kong University of Science and Technology); Philip Yu (UIC)

Transaction and workflow management

Precisely Serializable Snapshot Isolation (PSSI)
Stephen Revilak (UMass/Boston); Patrick O'Neil (UMass/Boston); Elizabeth O'Neil (UMass/Boston)

 

Research 11 – Privacy and Security

April 13, Wednesday, 17:00-18:30

Location: Bonatz Saal

Chair: Xiaokui Xiao (Nanyang Technological University)

MobiMix: Protecting Location Privacy with Mix Zones over Road Networks
Balaji Palanisamy (Georgia Tech); Ling Liu (Georgia Institute of Technology)

General Secure Sensor Aggregation in the Presense of Malicious Nodes
Keith Frikken (Miami University)

Secure and Efficient In-Network Processing of Exact SUM Queries
Stavros Papadopoulos (CUHK); Aggelos Kiayias;Dimitris Papadias

 Preventing Equivalence Attacks in Updated, Anonymized Data  
Yeye He (University of Wisconsin-Madiso); Siddharth Barman (University of Wisconsin); Jeffrey Naughton (University of Wisconsin)

 

Research 12 – Temporal, Spatial and Multimedia Data

April 13, Wednesday, 17:00-18:30

Location: Roter Saal

Chair: Wei-Shinn Ku (Auburn U)

Efficient Continuously Moving Top-K Spatial Keyword Query Processing
Dingming Wu (Aalborg University); Man Lung Yiu (HK Polytechnic University); Christian Jensen (Aarhus University); Gao Cong

Large Scale Hamming Distance Query Processing
Alex Liu (Michigan State University);  Ke Shen (Michigan State University); Eric Torng (Michigan State University)

Authentication of Moving kNN Queries
Man Lung Yiu (HK Polytechnic University); Eric Lo (HK Polytechnic University); Duncan Yung (HK Polytechnic University)

Influence Zone: Efficiently Processing Reverse k Nearest Neighbors Queries
Muhammad Cheema (UNSW); Xuemin Lin (UNSW); Wenjie Zhang (UNSW); Ying Zhang (UNSW)

 

 

Research 13 – Distributed Systems

April 14, Thursday, 11:00-12:30

Location: Blauer Saal

Chair: Tamer Ozsu (U. Waterloo)

RAFTing MapReduce: Fast Recovery on the Raft
Jorge-Arnulfo Quiane-Ruiz (Saarland University); Christoph Pinkel (Saarland University); Joerg Schad (Saarland University); Jens Dittrich (Saarland University)

Processing Private Queries over Untrusted Data Cloud through Privacy Homomorphism
Haibo Hu (Hong Kong Baptist University); Jianliang Xu (Hong Kong Baptist University); Chushi Ren (Hong Kong Baptist University); Byron Choi (Hong Kong Baptist University)

Real-Time Quantification and Classification of Consistency Anomalies in Multi-tier Architectures
Kamal Zellag (McGill University); Bettina Kemme (McGill University)

One-Copy Serializability with Snapshot Isolation under the Hood
Mihaela Bornea (AUEB); Orion Hodson (Microsoft Research); Sameh Elnikety (Microsoft Research); Alan Fekete (University of Sydney)

 

 

Research 14 – Semistructured Data, XML and Web Data Management

April 14, Thursday, 11:00-12:30

Location: Roter Saal

Chair: Yannis Stavrakas (Institute for the Management of Information Systems)

Efficient Maintenance of Common Keys in Archives of Continuous Query Results from Deep Websites
Fajar Ardian (Nanyang Technological University); Sourav S Bhowmick (Nanyang Technological Univ)

How Schema Independent Are Schema Free Query Interfaces? (Best Student Paper)
Arash Termehchy (University of Illinois); Marianne Winslett (Univ. of Illinois, USA )

XClean: Providing Valid Spelling Suggestions for XML Keyword Queries
Yifei Lu (University of New South Wales); Wei Wang (University of New South Wales); Jianxin Li (Swinburne University of Technology); Chengfei Liu (Swinburne University of Technology)

Top-k Keyword Search over Probabilistic XML Data
Jianxin Li (Swinburne University of Technology); Chengfei Liu (Swinburne University of Technology); Rui Zhou (Swinburne University of Technology); Wei Wang (University of New South Wales)

 

Research 15 – Text, uncertain and Probabilistic data

April 14, Thursday, 14:00-15:30

Location: Blauer Saal

Chair: Mohamed Mokbel (University of Minnesota)

Selectivity Estimation for Extraction Operators over Text Data Daisy
Zhe Wang (UC Berkeley); Long Wei;Yunyao Li (IBM Almaden Research Center); Frederick Reiss (IBM Almaden Research Center); Shivakumar Vaithyana (IBM Almaden Research Center)

Join Queries on Uncertain Data: Semantics and Efficient Processing
Tingjian Ge (University of Kentucky)

Interval-Based Pruning for Top-k Processing over Compressed Lists
Kaushik Chakrabarti (Microsoft); Surajit Chaudhuri (Microsoft Research); Venkatesh Ganti (Google)

Stochastic Skyline Operator
Xuemin Lin (UNSW); Ying Zhang (UNSW); Wenjie Zhang (UNSW); Muhammad Cheema (UNSW)

 

Research 16 - Data Mining and knowledge discovery II

April 14, Thursday, 14:00-15.30

Location: Bonatz Saal

Chair: Wei Wang (UNC)

Discovery of Complex Glitch Patterns: A Novel Approach to Quantitative Data Cleaning;
Laure Berti-Equille (University of Rennes 1); Tamraparni Dasu (AT&T Research Labs); Divesh Srivastava (AT&T Labs-Research)

Towards Exploratory Hypothesis Testing and Analysis;
Guimei Liu (NUS); Mengling Feng (I2R); Yue Wang (NUS); Limsoon Wong (NUS); See-Kiong Ng (I2R); Tzia Liang Mah (Institute for Infocomm Research); Edmund Jon Deoon Lee (National University of Singapore)

SMM: a Data Stream Management System for Knowledge Discovery
Hetal Thakkar (UCLA); Nikolay Laptev (UCLA); Hamid Mousavi (UCLA); Barzan Mozafari (UCLA); Carlo Zaniolo (UCLA)

Knowledge Transfer with Low-Quality Data: a Feature Extraction
Issue Brian Quanz (University of Kansas); Jun Huan;Meenakshi Mishra

 

Research 17 – Database user interfaces and information visualization

April 14, Thursday, 14:00-15:30

Location: Roter Saal

Chair: Xiaofang Zhou (UQ)

EdiFlow: data-intensive interactive workflows for visual analytics
Véronique Benzaken (Univ. Paris Sud-LRI); Jean-Daniel Fekete (INRIA SACLAY); Pierre-Luc Hemery (INRIA SACLAY); Wael KHEMIRI (INRIA SACLAY); Ioana Manolescu (INRIA Saclay, France)

A Continuous Query System for Dynamic Route Planning
Nirmesh Malviya (MIT); Samuel Madden (MIT); Arnab Bhattacharya (IIT Kanpur)

Optimal Location Queries in Road Network Databases
Xiaokui Xiao (Nanyang Technological University); Bin Yao (Florida State University); Feifei Li (Florida State University, USA)

Spatio-Temporal Joins on Symbolic Indoor Tracking Data
Hua Lu (Aalborg University, Denmark); Bin Yang;Christian Jensen (Aarhus University)

 

Research 18 – Query Processing and Optimization II

April 14, Thursday, 16:30-18:00

Location: Blauer Saal

Chair: Alfons Kemper(TU München, Germany)

MaxFirst for MaxBRkNN
Zenan Zhou (School of Computing, NUS); Wei Wu (Institute for Inforcomm Research); Xiaohui Li (School of Computing, NUS); Mong Li Lee (NUS); Wynne Hsu (NUS)

SQPR: Stream Query Planning with Reuse
Evangelia Kalyvianaki (Imperial College); Wolfram Wiesamann (Imperial College); Quang Hieu Vu (Imperial College); Daniel Kuhn (Imperial College); Peter Pietzuch (Imperial College)

Memory-Constrained Aggregate Computation over Data Streams
K.V.M. Naidu (Bell Labs India Research); Rajeev Rastogi (Yahoo!); Scott Satkin;Anand Srinivasan

A New, Highly Efficient and Easy To Implement Top-Down Join Enumeration Algorithm (Best Paper)
Pit Fender (University of Mannheim); Guido Moerkotte (University of Mannheim)

 

Research 19 - Storage

April 14, Thursday, 16:30-18:00

Location: Bonatz Saal

Chair: Sourav Bhowmick (Nanyang Technological University)

Transactional In-Page Logging for Multiversion Read Consistency and Recovery
Sang-Won Lee (Sungkyunkwan University); Bongki Moon (University of Arizona)

Answering Approximate String Queries on Large Data Sets Using External Memory
Alexander Behm (UC Irvine); Chen Li (UC Irvine); Michael Carey (UC Irvine)

Discovering Popular Routes from Trajectories
Zaiben Chen (The University of Queensland); Heng Tao Shen (The University of Queensland, Australia); Xiaofang Zhou (The University of Queensland)

On Dimensionality Reduction of Massive Graphs for Indexing and Retrieval
Charu Aggarwal (IBM Watson); Haixun Wang (Microsoft)

 

Research 20 – Privacy + Scientific

April 14, Thursday, 16:30-18:00

Location: Roter Saal

Chair: Feifei Li (Florida State U)

Spectrum Based Fraud Detection in Social Networks
Xiaowei Ying (UNC Charlotte); Xintao Wu (UNC Charlotte); Daniel Barbara (George Mason University)

Identity Obfuscation in Graphs Through the Information Theoretic Lens
Francesco Bonchi (Yahoo! Research); Aristides Gionis (Yahoo Research, Barcelona, Spain); Tamir Tassa (Division of Computer Science, The Open University, Ra'anana, Israel)

Monte Carlo Query Processing of Uncertain Multidimensional Array Data Tingjian Ge (University of Kentucky); David Grabiner;Stan Zdonik (Brown University)

 

Research 21 – XML and RDF

April 15, Friday, 09:00-10:30

Location: Blauer Saal

Chair: Wei Wang (UNSW)

Massively Parallel XML Twig Filtering Using Dynamic Programming on FPGAs
Roger Moussalli (UCR); Mariam Salloum (UCR); Walid Najjar (UCR); Vassilis Tsotras (UCR)

Selectivity Estimation of Twig Queries on Cyclic Graphs
Yun Peng (Hong Kong Baptist University); Byron Choi (Hong Kong Baptist University); Jianliang Xu (Hong Kong Baptist University)

Efficient XQuery Rewriting using Multiple Views
Ioana Manolescu (INRIA Saclay, France); Konstantinos Karanasos (INRIA Saclay); Vasilis Vassalos (Informatics Department Athens University of Economics and Business ); Spyros Zoupanos

Characteristic Sets: Accurate Cardinality Estimation for RDF Queries with Multiple Joins
Thomas Neumann (Technische Universitaet Muenchen); Guido Moerkotte

 

Research 22 – Query Processing and Optimization III

April 15, Friday, 09:00-10.30

Location: Bonatz Saal

Chair: Hua Lu (Aalborg U)

PrefJoin: An Efficient Preference-aware Join Operator
Mohamed Khalefa (University of Minnesota); Mohamed Mokbel (University of Minnesota, USA); Justin Levandoski (University of Minnesota)

Decomposing DAGs into Spanning Trees: A New Way to Compress Transitive Closures
Yangjun Chen (University of Winnipeg)

Preference Queries over Sets
Xi Zhang (University at Buffalo, SUNY); Jan Chomicki (University at Buffalo, SUNY)

A Unified Approach for Computing Top-k Pairs in Multidimensional Space
Muhammad Cheema (UNSW); Xuemin Lin (UNSW); Haixun Wang (Microsoft); Jianmin Wang;Wenjie Zhang (UNSW)

 

Research 23 - Data Mining and knowledge discovery III

April 15, Friday, 09:00-10:30

Location: Roter Saal

Chair: Emmanuel Muller (Karlsruhe Institute of Technology)

Bidirectional Mining of Non-Redundant Recurrent Rules from a Sequence Database;
David Lo (Singapore Management Uni.); Bolin Ding;Lucia -;Jiawei Han

Finding Top-k Profitable Products;
Qian Wan (HKUST); Raymond Chi-Wing Wong (HKUST); Yu Peng (HKUST)

Efficient Spectral Neighborhood Blocking for Entity Resolution
Liangcai Shu (SUNY at Binghamton); Aiyou Chen (Bell Labs); Ming Xiong (Google Inc.); Weiyi Meng (SUNY at Binghamton)

Consensus Spectral Clustering;
Dijun Luo (UTA); Heng Huang (University of Texas Arlington); Chris Ding (UTA); Feiping Nie (University of Texas, Arlington)

 

Research 24 – Indexing

April 15, Friday, 11:00-12:30

Location: Blauer Saal

Chair: Harumi Kuno (HP Labs)

HashFile : An Efficient Index Structure For Multimedia Data
Dongxiang Zhang (NUS); Divy Agrawal (University of California, Santa Barbara); Gang Chen;Anthony KH Tung (NUS)

CT-Index: Fingerprint-based Graph Indexing Combining Cycles and Trees
Karsten Klein (TU Dortmund); Nils Kriege (TU Dortmund); Petra Mutzel (TU Dortmund)

Partitioning Techniques for Fine-grained Indexing
Eugene Wu (MIT); Samuel Madden (MIT)

 

Research 25 – Systems, Experiments, Applications

April 15, Friday, 11:00-12:30

Location: Roter Saal

Chair: Ioana Manolescu (INRIA)

Jackpine: A Benchmark to Evaluate Spatial Database Performance
Suprio Ray (University of Toronto); Bogdan Simion (University of Toronto); Angela Demke Brown (University of Toronto)

Hyrax: A Flexible and Extensible Foundation for Data-Intensive Computing
Vinayak Borkar (UC Irvine); Michael Carey (UC Irvine); Raman Grover (UC Irvine); Nicola Onose (UC Irvine); Rares Vernica (UC Irvine)

On Query Result Diversification
Marcos Vieira (Ucr); humberto razente (UFABC); maria barioni (UFABC); Marios Hadjieleftheriou (AT&T Labs - Research); Divesh Srivastava (AT&T Labs-Research); Caetano Traina Jr. (ICMC-USP-Brazil); Vassilis Tsotras (UCR)

Generating Test Data for Killing SQL Mutants: A Constraint-based Approach
Shetal Shah (IIT Bombay); S. Sudarshan (IIT Bombay); Suhas Kajbaje (IIT Bombay); Sandeep Patidar (IIT Bombay); Bhanu Gupta (J. P. Morgan); Devang Vira (Tibco Inc.)